Ul. Wróbla 14d, 41-100 Siemianowice Śląskie; telefon - USG: 609 08 08 34

Cytologia

Cytologia jest tak ważnym badaniem, że nie możesz o nim po prostu zapomnieć. Wykonuj je systematycznie, zależnie od wieku.

Samo badanie ginekologiczne nie potwierdzi obecności komórek nowotworowych, które mogą się pojawić nawet w niewielkich nadżerkach. Można to sprawdzić tylko w jeden sposób - robiąc cytologię. Na 3-4 dni przed badaniem nie należy stosować leków dopochwowych ani irygacji, trzeba również powstrzymać się od współżycia. Najlepiej przyjść w pierwszej połowie cyklu, ale nie tuż po zakończeniu miesiączki. Badanie polega na zrobieniu wymazu z szyjki macicy. Aby wynik był miarodajny, materiał pobiera się z dwóch miejsc: z najbardziej widocznej tarczy szyjki macicy oraz kanału szyjki znajdującego się nieco głębiej. Lekarz wprowadza do pochwy wziernik, a potem specjalnym przyrządem przypominającym szczoteczkę w kształcie trójzęba zeskrobuje próbkę tkanek. Próbkę przenosi na szkiełko laboratoryjne, by mógł ją ocenić cytolog.

Wynik badania może być podany w pięciostopniowej skali Papanicolau - wówczas cytolog wskazuje jedną z pięciu grup cytologicznych (patrz niżej) odzwierciedlających stan komórek. Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, wynik badania powinien mieć formę tzw. opisu Bethesda. Jest bardzo szczegółowy, dzięki czemu ginekolog precyzyjnie oceni stan szyjki macicy i w razie potrzeby dobierze odpowiednie leczenie.